Mám pro vás další várku tipů na seberozvojové knihy, pokud stejně jako já rádi čerpáte inspiraci k vlastnímu osobnímu růstu z knih.
Připravila jsem pro vás seznam a krátký popis dalších pěti knih, které z mého pohledu odkrývají řadu hodnotných myšlenek a návodů.
Jen mějte na paměti, že čtení nestačí. Ke skutečné změně je potřeba začít dělat věci jinak. Přemýšlet jinak.
„Žádný problém nemůže být vyřešen na stejné úrovni myšlení, která jej stvořila.“ — Albert Einstein
Spíše než přečtení všech doporučovaných knih v krátkém čase, bude fungovat „pomalé čtení“. Pár tipů, které jsem si ověřila, že zvyšují efektivitu četby:
Kniha, kterou doporučujeme po absolvování našeho základním kurzu koučinku. Sama se k ní čas od času vracím, abych našla další inspiraci a povzbuzení.
Hodně souzní s přístupem ke koučování, který se vám snažíme předat. Že nejde jen o výsledky, ale také o spokojenost klienta (Results & Emotions).
Významný představitel pozitivní psychologie Jonathan Haidt v knize „Hypotéza štěstí“ porovnává myšlenky velkých myslitelů o štěstí s nejnovějšími poznatky výzkumů neurovědy. Rozebírá je v deseti kapitolách. Každá je věnována jedné velké myšlence nasvícené z různých pohledů.
Naši metodologii koučování v posledních letech kromě neurovědy a pozitivní psychologie ovlivňuje třetí směr, kterým je logoterapie. Její zakladatel, Viktor Frankl, nerurolog a psychiatr, popsal lidskou potřebu „touhy po smyslu“. Odtud název logoterapie – z řeckého logos-smysl.
Jak dát svému životu smysl? To byla jedna ze zásadních otázek, kterou předkládal svým klientům.
Co se děje lidem, kteří postrádají smysl? Především o tom je kniha „Utrpení z nesmyslnosti života“, která obsahuje Frankovy přednášky z let 1957–1975. Je velmi čtivá a neuvěřitelně trefná i do současné doby.
Pokud si troufnete na hlubší témata a přímé pojmenování toho, co se děje v mysli, která nenalézá smysl, vřele doporučuji.
Timothy Gallwey patří mezi významné představitele koučinku. V 70. letech 20. století uplatnil koučovací techniky ve sportu a ty se pak hojně přenášely do businessových i dalších oblastí života.
Jak mentální stránka ovlivňuje výkon? Jak svůj výkon zlepšit a jak k tomu pomoci druhým? O tom píše v knize „Vnitřní hra tenisu“. Poznatky z knihy jsou využitelné nejen pro sportovce.
Kdo se zúčastní našeho dvoudenního kurzu koučinku, zažije na vlastní kůži postup osvojování koučovacích technik inspirovaný právě Timothy Gallweyem.
V rozvojových knihách na téma štěstí i výkonu často v citacích narazíte na krkolomné maďarské jméno Mihaly Csikszentmihalyi, čte se [Mihaly Čiksenmihaji].
V mládí emigroval do USA, kde se stal jedním z předních představitelů pozitivní psychologie.
Jeho slavná kniha „Flow“ vysvětluje tento fenomén a poskytuje řadu myšlenek a návodů, jak „stavu, ve kterém jsou lidé tak ponořeni do určité činnosti, že nic jiného se jim nezdá důležité“ dosahovat a prožívat díky němu štěstí.
Osobně mě zaujal i pojem autotelická osobnost. Budu usilovat, abych jí byla ještě víc. 🙂
Osobně mě hodně zajímá téma propojení mysli a těla. Je to i téma, které moc ráda koučuju.
Proto mě zaujala všemi doporučovaná kniha „Proč spíme“ od Walkera Matthewa. Když jsem knihu dočetla, upravila jsem některé své návyky, abych zvýšila kvalitu svého spánku. A mohu potvrdit, jak jinak, že mentální stav a výkon se spánkem úzce souvisí.
Spíte méně než 8 hodin? Pak vás tato kniha zaručené namotivuje s délkou a kvalitou spánku něco udělat. Zvlášť, pokud chcete vymýšlet nápady, cítit se šťastnější, nadopovat imunitu, udržet si zdravou váhu a prodloužit si život o hezkých pár let.
Další tipy najdete v přechozím článku 5 knih pro seberozvoj, které doporučuju>>
Občas dostáváme dotaz, z jakých knih se dá koučink naučit. Obáváme se, že z žádných. K osvojování koučování je kromě teorie nezbytný praktický trénink a okamžitá zpětná vazba. Parťáka na koučování a mentora vám kniha neposkytne. Pokud si chcete koučování skutečně zažít pod kůži, zveme vás na některou z našich akcí.