Co je důležitější než cíle?

Cíle nám pomáhají zaměřit směr a motivují nás vyrazit kupředu. Cíle nás mohou dělat lepšími a šťastnějšími, pokud nezapomeneme, že nejde jen o jejich splnění.
I my s Vaškem si nastavujeme roční cíle a na začátku následujícího roku je společně vyhodnocujeme.

Podělíme se s vámi o myšlenky z posledních dvou let, které se nám na cestě za splněnými cíli ukázaly jako důležité pro úspěch i spokojenost.

Poučení v roce 2019

Když jsme si s Vaškem otevřeli tabulku s našimi cíli pro rok 2018, museli jsme se smát. Jakoby je psali úplně jiní lidé, kteří vůbec netušili, jak se věci mají. Zkrátka a dobře, většinu cílů jsme nesplnili a dnes už víme, že jsme ani nemohli. A přesto se smějeme? Ano.

Splnili jsme si ten nejdůležitější zapsaný cíl, který není úplně tak SMART, ale zato opravdový: „Stále se milujeme. Fungujeme jako rodina.“

Nejsme zklamaní, že jsme si nesplnili všechny podnikatelské cíle, protože snaha o jejich naplnění nás posunula v našem přemýšlení a schopnostech směrem k realitě, kterou bychom jinak nepoznali. Realita je někdy odlišná od vizí nebo plánů. Buď tento rozdíl vnímáte jako hrozbu, nebo příležitost. Buď se vzdáte, nebo posunete dál.

Kvůli tomu, že nám plány nevycházely podle představ, začali jsme některé věci dělat jinak. Začali jsme vést koučovací kurzy společně. Využili jsme příležitostí a díky tomu jsme si splnili sny, o kterých se nám před rokem ani nesnilo.

Plní se nám kurzy, do kterých lidé chodí měnit svoje životy. Máme pozitivní ohlasy na inspirativní články a videa, které pro vás tvoříme. Stal se z nás sehraný tým a práce se stala naším společným posláním. Uvědomili jsme si, že společně dokážeme mnohem víc než každý zvlášť. Nakonec jsme pochopili i to nejdůležitější, co nám zajistilo potřebný klid pro dosahování cílů:

Pokud jednáme v souladu s našimi hodnotami, nemůžeme na cestě k cíli zabloudit.

Na začátku loňského roku jsme nevěděli jistě, kudy se náš osud bude vyvíjet. Zato jsme si  pečlivě vyjasnili kdo jsme, co je pro nás důležité a jaký život chceme žít. Rozhodli jsme se žít v souladu s našimi hodnotami.

Hodnoty nám dávají bezpečný rámec, ve kterém se pohybujeme. Usnadňují naše rozhodnutí. Třeba o tom, na co při naplňování cílů zaměříme pozornost. Žijete i vy v souladu se svými hodnotami?

Můžete totiž naplnit neuvěřitelné cíle, přesto vás šťastnými neudělají, pokud nebudou v souladu s vašimi hodnotami. K čemu jsou vydělané miliony, když téměř nevidíte svoje děti, které tolik milujete.

„Stálo mi to povýšení za to, když jsem se kvůli nedostatku volna odcizil/a s partnerem?“

Nestačilo by mít jasné hodnoty a pak jednoduše být?

Měla jsem v životě období, kdy jsem pochybovala o tom, že je správné si vůbec nějaké cíle dávat. Co takhle jen plynout a otevřeně přijímat, co život přináší? Na vlastní kůži jsem ale pocítila neklid z toho, že nevím, kam směřuju. Poznala jsem přemíru pasivity, která nespoří energii, ale vyčerpává.

My lidé jsme nastavení na to, abychom směřovali kupředu. Abychom se zlepšovali, hledali smysl svého života a jeho naplnění. Kdo proti přírodnímu zákonu bojuje, často končí v depresích z pocitu nesmyslnosti. Cíl vás vede k aktivitě a za každou aktivitou je pokrok. Jak vidíte na našem příkladu, jestli plánované cíle skutečně naplníte, jak moc velký pokrok uděláte, není nakonec tak zásadní.

„Ten nejpomalejší, který neztratí cíl z očí, jde stále ještě rychleji než ten, který bloudí bez cíle.“
Gotthold Ephraim Lessing

Poučení v roce 2020

Na začátku letošního roku jsme šli do zúčtování s naprostým klidem a radostí. Už jsme věděli, že výsledek pro jeden z našich cílů – počet účastníků našich kurzů – bohatě předčil naše očekávání.
Bouchání šampaňského se ale nekonalo. Největší odměnou nám bylo ujištění, že to funguje. Že výsledky přijdou, když máte cíl, jdete mu trpělivě i vytrvale naproti a jste ochotni přehodnocovat, když se na své cestě ocitnete ve slepé uličce. Skvělý výsledek není výsledkem uplynulého roku, ale posledních třech let, kdy jsme chybovali, neplnili stanovené cíle, někdy cítili beznaděj, ale nevzdali jsme se.

Ještě jedna krásná věc se nám potvrdila při hodnocení posledních let. Některé kroky, které jsme hodnotili v uplynulých letech jako neúspěšné, se v dlouhém časovém horizontu ukázaly jako klíčové pro dnešní úspěch.

Jako když jsem založila svůj projekt, kterým jsem chtěla pomáhat ženám, aby byly spokojené se svojí postavou, a brzy na něm vyhořela. Bez něj bychom ale nepsali tento blog, nebyly by nejspíš ani tyto webové stránky, nebyla bych trenérkou našich kurzů. Tato etapa, kterou jsem hodnotila jako zbytečnou a neúspěšnou, se ukázala jako velká škola života, ze které jsem si odnesla ty nejpraktičtější dovednosti do života.

I letos nám naplňování cílů pomohlo k tomu, co považujeme za důležité – poučilo nás, jak dělat věci lépe a jak nahlížet na úspěchy i neúspěchy.

Taková je zkušenost i našich klientů v koučování. Ukazuje se, a sami klienti potvrzují, že mnohem přínosnější než naplnění cílů v koučování, je sebepoznání, které celý proces provází. Poznání vlastních hodnot, limitů i příležitostí, je pro klienty často více obohacující než to, jestli se jim podařilo dosáhnout požadovaného obratu v podnikání nebo zhubnout na stanovenou konfekční velikost. Ale bez stanovení cílů by tyto znalosti a zkušenosti nezískali. Bez škobrtnutí a pádů by nemohli růst.

I v metodice koučování, kterou předáváme našim studentům, pracujeme s tím, že cíle jsou napojené na klientovy hodnoty. Ukazujeme, co vše se za procesem dosahování cílů skrývá a jak díky těmto znalostem dodají klientům v koučování maximální hodnotu. Aby se i oni mohli opřít o svoje hodnoty.

Máme cíle i na tento rok? Máme. A těšíme se, kam nás zavedou.

Dáváte si cíle i vy?


Nejbližší akce a kurzy, na kterých se setkáme

První velký krok do světa koučinku.
Kurz koučinku Praha

[PRAHA] Základy koučovacího přístupu - 2 dny

4.12. 2020 09:30 - 5.12. 2020Sokolovská 126/40, 18000 Praha
První velký krok do světa koučinku. Naučíte se koučovací rozhovor.
Koučka a spolutrenérka kurzů >>
Pomáhám lidem překonávat změny, nacházet a naplňovat smysluplné cíle.
Celý náš příběh si přečtěte tady >>
  • Přemýšlíte o tom, že se stanete koučem? Ověřte si, jestli myslíte jako kouč už nyní.

  • Kategorie
  • Nejčtenější články
  • Najdete nás na Facebooku