Tajemství partnerského vztahu dvou koučů

Milujeme se, vychováváme tři děti, pracujeme spolu. Idylka z titulních stran časopisů? Tajemství vztahu? Dobře, řeknu vám pravdu.

Občas si po kurzu zajdeme s účastníky nebo sami do restaurace naproti kancelářím na jedno řezané.

To ještě není přiznání, které mám na mysli.:)

Tajemství vztahu dvou koučů - jak pomáhají koučovací dovednosti ve vztahu

Povídáme si o dojmech z kurzu, co vylepšíme, jak klíčové myšlenky dne využijeme více v našich životech. Kurzy, kterými předáváme know-how dalším lidem, jsou zkrátka velmi rozvojové i pro nás samotné. Protože většinu toho, co řeší koučovací klienti nebo studenti kurzů koučinku, řešíme i my sami.

Jednou k nám přišla servírka a povídá: „Vy jste vždy tak usměvaví. Vy se určitě nikdy nehádáte.“ S Vaškem jsme se na sebe podívali a začali se spiklenecky smát.

Tak jo, povím vám pravdu, kterou jsme s příjemnou servírkou nesdíleli.

Tajemství vztahu

Pravda je taková, že nejsme žádní guru. Nejsme vždy usměvaví, jako na našich fotkách. To nikdo z těch, kteří zveřejňují své úspěchy a štěstí na Facebooku.

Nestydíme se za to a přiznáváme se – jsme jenom lidi. Jako všichni ostatní přirozeně prožíváme emoce. A ne každá emoce, která se nám vloudí do života, je příjemná. Ne vždy se shodneme a ne vždy si názory vyříkáme zcela poklidně jako v ukázkách na našich kurzech.

Přesto děláme to, co učíme. Svoje emoce projevujeme a otevřeně o nich mluvíme. Potlačování emocí je totiž zdraví škodlivé a ani vztahu v dlouhodobém horizontu nepřispívá. Má to drobný háček. Silné emoce, které projevíte, jsou katalyzátorem pro konflikty.

Velmi záleží, jak se na konflikty díváte. My konflikty bereme jako zdroj pro vášeň, jako krystalizaci našeho podvědomí, jako příležitost pro vyjasnění a posílení našeho vztahu.

Pokud chcete naplno prožívat krásné emoce, připusťte si a prožijte i ty nepříjemné. Do života patří nejen láska a radost, i smutek a vztek. Jako jin a jang jsou póly, které společně vytvářejí harmonii.“

„Můžu koučovat svého přítele/ přítelkyni?“

Velmi častý dotaz od studentů našich kurzů. Objasním na našem případě.

V partnerském vztahu nejsme koučové. Jako partneři nikdy nebudeme mít vztah kouč – koučovaný. Proč? Protože jsme zainteresovaní do zájmů toho druhého. Na tom druhém nám záleží, pro potřeby koučování až moc. Přesto nás koučovací filozofie, kterou vyznáváme, stmeluje. Kdybychom neuměli to, co díky koučinku umíme, nejspíš bychom naše temperamentní povahy nedokázali sloučit.

V partnerském vztahu totiž velmi dobře využijete střípky koučování, některé koučovací dovednosti.

Pár příkladů situací, ve kterých se nám velmi hodí, co díky koučinku umíme

  • Pokud jeden z nás prožívá intenzivně nějakou situaci, druhý mu v rozhovoru pomáhá poodstoupit a získat nadhled.
  • Pokud ve sporu jedeme společně, víme, že v emocích nejsme schopni konstruktivního řešení. S odstupem dokážeme pojmenovat, co se v našich hlavách událo a podívat se na spornou situaci i z úhlu pohledu toho druhého. Snadněji najdeme společné řešení a vymyslíme návrhy, jak sporu příště předejdeme.
  • Pomáháme si s budováním efektivnějších návyků pro spokojenější život.

K poslednímu bodu uvedu krásný příklad. Na začátku našeho vztahu jsem si všimla, že Vašek pil hodně šťávy a jiných slazených nápojů. Jako poradkyně pro výživu jsem věděla, že tím velmi škodí svému zdraví. Poučování ale nefungovalo, jak to většinou bývá. Nakonec jsem využila techniky pro změnu návyků, které mě on sám naučil. 🙂 Samozřejmě s jeho spoluprácí, jinak by kouzlo nefungovalo. „Nachytej mě na úspěchu,“ říkal mi.

A výsledek? I díky omezeným cukrům má o 10 kilo méně a nižší riziko civilizačních chorob. A já jsem klidnější.

Léto 2016 vs. léto 2018

Během koučování vždy na vztahy narazíte

Také se tolik lidí kolem vás rozchází? V koučování vidím velký potenciál pro podporu vztahů.  Ačkoliv s klienty často řešíme jejich cíle v pracovních oblastech, vztahy se nám do koučování vždy v nějaké podobě promítnou. Lidé kolem nás ovlivňují, jak se nám bude nebo nebude dařit. Splněný cíl nepřinese takovou radost, pokud ji není s kým sdílet.

Vždyť vztahy jsou podle vědců největším zdrojem štěstí. Proto se vyplatí věnovat jim opravdovou pozornost.

Koučovat partnera sice nemůžete, ale díky porozumění fungování lidské mysli, naslouchání a vhodné komunikaci, můžete váš partnerský vztah velmi podpořit. Nejen ten partnerský. A nejen váš. Můžete pomáhat druhým ke šťastným vztahům. Skrze koučování jim pomůžete odhalit jejich tajemství vztahu.  

Koučování je o pomoci lidem, naslouchání, hledání vnitřního klidu. Ve chvíli, kdy je člověk vyrovnaný sám se sebou a zná svoje touhy, snadněji naváže vztahy, které ho na jeho cestě podpoří.

Vzájemně podporující, takové vztahy pro šťastný život potřebujeme.

Kde se naučíte koučovat pro podporu vlastních vztahů a pomoci druhým?


Nejbližší termíny našich akcí o koučinku

webinář o koučování

[ONLINE] Jak se stát koučem - WEBINÁŘ živě ZDARMA

29.2. 2024 19:00 - 29.2. 2024Kdekoliv
Dozvíte se, co koučink skutečně je a zda je pro…
První velký krok do světa koučinku. Naučíte se koučovací rozhovor.
Kurz koučinku Praha

[PRAHA] Základy koučovacího přístupu - 2 dny

15.3. 2024 09:30 - 16.3. 2024Sokolovská 126/40, 18000 Praha
První velký krok do světa koučinku. Naučíte se koučovací rozhovor.
Koučka a spolutrenérka kurzů >>
Pomáhám lidem překonávat změny, nacházet a naplňovat smysluplné cíle.
Celý náš příběh si přečtěte tady >>
  • Stáhněte si 16 stran pdf, které jsme pro vás připravili ZDARMA.
  • Kategorie
  • Nejčtenější články
  • Najdete nás na Facebooku