Nabídka pomoci

Jak pomáhat druhým a sebe nezničit

Někdy mám pocit, že žiju v sociální bublině lidí, kteří upřímně myslí na druhé, chtějí druhým pomáhat a touží pro ně být podporou a oporou. Pak se nechám zaskočit, když narazím na lidi, kteří to mají přesně naopak. Jdou tvrdě za svými zájmy bez ohledu na druhé.

Pokud jste si otevřeli můj článek, pravděpodobně do mé pomáhající bubliny spadáte. Dost možná jste pro lidi ve svém okolí vrbou, za kterou se přicházejí svěřit se svými starostmi. Poznáváte se v některé z těchto myšlenek?

„Chci vědět, jak druhým nejlépe pomáhat a jak s nimi dobře komunikovat.“

„Vidím, že moje rady nefungují, jak očekávám. Chci zkusit jiný přístup.“

„Řeším jak podpořit děti, aby našly svoji cestu a udrželi jsme si dobrý vztah.“

„Vím, že nejdřív potřebuju vyřešit svůj život, abych mohl být oporou pro druhé.“

Poskytnutí pomoci druhým nám přináší velmi silný pocit štěstí a naplnění. Někdo dokonce v pomoci druhým nachází svůj největší smysl v životě.

„Jedním z nejkrásnějších zadostiučinění v životě je, že kdykoli se upřímně snažíme pomoci jinému, pomáháme i sami sobě.“ — Ralph Waldo Emerson

Jenže v dlouhodobém hledisku pomáhání přináší řadu rizik:

Vyhoření

Vydáváte velké množství energie na podporu druhých, ale tato energie se vám dostatečné nevrací. Čerpáte své vlastní zásoby, až vám energie a chuť dojdou úplně. Syndrom vyhoření nejčastěji ohrožuje lidi, kteří pomáhají. Setkáváme se s tím i v rámci pro bono koučování lidí v neziskovém sektoru.

Závislost

Pomáhání je příjemné nejen pro vás jako podporující osobu, ale i pro podporovaného. A tomu se tato role snadno zalíbí natolik, že iniciativu za řešení problému plně svěří vám. Stane se na vás závislým. To za vámi bude chodit, kdykoliv se něco přihodí. Proč by se namáhal s hledáním řešení, když vy to vždy tak skvěle vymyslíte a nejlépe i zařídíte!

Výčitky

Jenže ono to skvělé řešení vždy fungovat nemusí. A za kým si dotyčný přijde stěžovat? Za vámi. A na koho si bude stěžovat? No přece na vás, když jste to vymysleli. Pokud na sebe přesouváte odpovědnost, máte v rukou tvořivou moc řešení vy. A co zbude pomáhanému? BEZmoc. Vám v konečném důsledku také, protože jednání druhého nemáte ve svých rukou.

Jak pomáhat jinak, abyste druhým pomohli a sobě neškodili? Sami sebe se zeptejte:

Opravdu chce moji pomoc?

Než se vrhnete do bezmezné pomoci, ověřte si, že o ni stojí. Pokud dotyčný o vaši pomoc nestojí, je vysoká pravděpodobnost, že se vaše energie mine účinkem. Změny v životě nemůžete táhnout za druhé. Pokud oni sami nenajdou svoji vnitřní motivaci a vůli, dlouhodobých výsledků nedosáhnou.

Jaký druh pomoci bude nejlepší?

Ne vždy je na místě rada. Vezměte si ženu, která přijde naštvaná z práce. Chce si svému muži postěžovat, ale ten okamžitě přijde s řešením, což ženu spíše rozčílí, než potěší. Někdy zkrátka stačí jen naslouchat a uděláte pro druhého tu nejlepší službu.

Vypovídání je příjemné, na druhou stranu věci v životě k lepšímu nezmění. Pokud chce člověk jiný život, musí v něm něco změnit. Potřebuje najít své řešení, sestavit plán a jít do akce. Ani tady rada často nebývá to pravé ořechové. Rada totiž pochází z vašeho světa a dotyčnému fungovat nemusí. Více mu pomůžete koučinkem nebo koučovacími dovednostmi. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Koučink
    „Čistý“ koučink funguje ve vztahu kouč – klient. Otázkami a dalšími koučovacími technikami napomáhá kouč koučovanému, aby si na své řešení přišel sám. Jako kouč jste nestranný a nevyjadřuje svůj názor.
  • Koučovací dovednosti
    Ty využijete ve chvíli, kdy máte s partnerem v rozhovoru ještě jiný druh vztahu (kamarád, partner, nadřízený, rodič,..), kdy je těžké nebo dokonce nemožné být nestranný. V rozhovoru použijte některé koučovací techniky, které rozhovor zefektivní. Například aktivně nasloucháte, podporujete druhého v hledání řešení, ale nedržíte si potřebný odstup jako při koučování. Pokud vnímáte jako potřebné, sdílíte pocity a své názory, případně navrhnete řešení.

A někdy je opravdu nejlepší poradit. Dotyčný se dostal poprvé do situace, kterou jste si sami prošli. Chce dát výpověď v práci a neví jak postupovat. Poprvé cestuje do Asie a vůbec neví, co všechno by měl před odjezdem zařídit. Pak je na místě sdílet vlastní zkušenost a dát své tipy. Pokud o ně ovšem stojí!

Chcete se naučit koučovací rozhovor, kterým podpoříte lidi ve svém okolí i sami sebe? Zveme vás na dvoudenní kurz Základy koučovacího přístupu.


Nejbližší akce o koučování

webinář o koučování

[ONLINE] Jak se stát koučem - WEBINÁŘ živě ZDARMA

12.9. 2024 19:00 - 12.9. 2024Kdekoliv
Dozvíte se, co koučink skutečně je a zda je pro…
webinář o koučování

[ONLINE] Jak se stát koučem - WEBINÁŘ živě ZDARMA

16.9. 2024 19:00 - 16.9. 2024Kdekoliv
Dozvíte se, co koučink skutečně je a zda je pro…
Kurz koučinku Praha

[PRAHA] Základy koučovacího přístupu - 2 dny

27.9. 2024 09:30 - 28.9. 2024Sokolovská 126/40, 18000 Praha
První velký krok do světa koučinku. Naučíte se koučovací rozhovor.

Setkání pro absolventy RE Kouč

2.10. 2024 18:00 - 2.10. 2024Zoom
Pravidelný měsíční mentorink + přednáška
Koučka a spolutrenérka kurzů >>
Pomáhám lidem překonávat změny, nacházet a naplňovat smysluplné cíle.
Celý náš příběh si přečtěte tady >>
  • Stáhněte si 16 stran pdf, které jsme pro vás připravili ZDARMA.
  • Kategorie
  • Nejčtenější články
  • Najdete nás na Facebooku