Knihy do seberozvoje, které doporučuju

5 knih pro seberozvoj, které doporučuju

Častý dotaz na našich kurzech koučinku je na doporučené knihy pro seberozvoj. Podělím se s vámi o tipy na knihy, které mě zaujaly.

První dvě jsou o sebekontrole, vytrvalosti a dalších faktorech úspěchu. Další dvě jsou zaměřené na emoce a jejich zvládání pro spokojený život. Poslední je o životní filozofii z pohledu dvou náboženství i neurovědy. Na závěr se podívejte na video s tipy, které vám pomohou ze seberozvoje vytěžit maximum.

Přeji vám inspirující čtení a nezapomeňte, že číst nestačí. Důležité je jít do akce a s pomocí získaných informací měnit nevyhovující návyky za ty, které vám pomohou dosahovat skvělých výsledků a životní spokojenosti.

TIP č. 1: Houževnatost, Angela Duckworthová

Jaké jsou základní esence houževnatosti, která podstatnou měrou stojí za úspěchem i životní spokojeností? To ze všech úhlů pohledu a s pomocí mnoha příkladů úspěšných lidí popisuje Angela Duckworthová v knize „Houževnatost“.

Zároveň je kniha dostatečně rozsáhlá na to, aby si člověk při čtení svoji houževnatost ověřil.

Řadu AHA momentů jsem si zapsala, proto doporučuji i vám.

TIP č. 2: Marshmallow test, Walter Mischel

Marshmallow test, Walter Mischel

Jste dítě. Položí před vás lákavý bonbón a dostanete na výběr. Buď si ho sníte hned, nebo chvíli počkáte a dostanete dva. Jak se rozhodnete?

Walter Mischel se rozhodl prozkoumat, jak tohle rozhodnutí ovlivní budoucí úspěchy dítěte. Zahájil tak dlouholetý výzkum sebekontroly a kniha „Marshmallow test“ shrnuje pozoruhodné výsledky. V knize dostanete i návod, jak podpořit svoji sebekontrolu a jak vychovávat děti, aby byly úspěšné a tvořivé.

TIP č. 3: Emoce od A do P, Radkina Honzák

Emoce od A do P, Radkina Honzák

V zimě jsem četla čerstvou knihu Radkina Honzáka „Emoce od A do P“. S humorem svým vlastním provází čtenáře poznáním šesti základních emocí, kterými jsou strach, hněv, smutek, radost, odpor a údiv. Odkazuje se na zajímavé vědecké studie i poezii.

Pokud chcete emocím porozumět a naučit se je lépe zvládat, kniha vám v tom bude dobrou inspirací. Čte se jedním dechem, proto doporučuju dělat si poznámky.

Citát Arthura Millera, který mě v knize zaujal:

Najít krásu ve smutku,
naději ve ztrátě
a důstojnost v prohře –
v tom je skutečné umění života.

TIP č. 4: Emoční inteligence, Daniel Goleman

Emoční inteligence, Daniel Goleman

Tato „přelomová kniha, která úplně změní pohled na to, co to znamená být chytrý“ byla poprvé vydána už v roce 1995. Svému podtitulu dostála. Díky tomu za přečtení stojí i dnes.

Shrnuje výsledky výzkumů druhé poloviny 20. století, které změnily pohled na roli emocí a naší schopnosti na ně vhodně reagovat. Poutavě a se zajímavými příběhy. V některých oblastech jsme se posunuli, v jiných máme podle mého názoru ještě na čem pracovat. Knihu, ve které Daniel Goleman poprvé použil pojem „Emoční inteligence“, si přečtěte a posuďte sami.

TIP č. 5: Kniha radosti, Dalajláma, Desmond Tutu a Douglas Abrams

Kniha radosti, Dalajláma, Desmond Tutu a Douglas Abrams

Ten den jsem upekla mrkvový dort, který obvykle peču k narozeninám. Tentokrát jen tak. Po sladkém dezertu jsem otevřela „Knihu radosti“ a zjistila, že byla napsána na počest 80. narozenin Dalajlamy. Zajímavá shoda.

Tuhle knihu bych mohla uvést začátkem vtipu: „To se tak sejdou buddhista, křesťan a žid…“  Protože tito tři – Dalajláma, Desmond Tutu a Douglas Abrams se opravdu sešli v indické Dharmalsale.

Co následuje, není prázdný humor, ale text který vás pohladí po duši a donutí vás zamyslet se nad tématy, která všichni prožíváme. O tom kde hledat radost a jak se vypořádat s utrpením. A jaká je role pomoci druhým.

Líbil se mi pohled ze tří různých úhlů, ve kterých se dá najít mnoho společného. A zároveň vzájemný respekt v rozdílných názorech. V dnešní době skutečný balzám.

V úvodu jsem zmínila, že číst seberozvojové knihy nestačí. Jak neupadnout do informační pasti? Jak si zajistíte, že čas věnovaný rozvojové četbě přinese výsledky? O tom jsme si s Vaškem už dříve povídali v rozhovoru (5:37). Podívejte se na něj, než půjdete lovit doporučené knihy.


Naše nejbližší akce o koučinku

webinář o koučování

[ONLINE] Jak se stát koučem - WEBINÁŘ živě ZDARMA

15.7. 2024 19:00 - 15.7. 2024Kdekoliv
Dozvíte se, co koučink skutečně je a zda je pro…
webinář o koučování

[ONLINE] Jak se stát koučem - WEBINÁŘ živě ZDARMA

29.7. 2024 19:00 - 29.7. 2024Kdekoliv
Dozvíte se, co koučink skutečně je a zda je pro…
Kurz koučinku Praha

[PRAHA] Základy koučovacího přístupu - 2 dny

9.8. 2024 09:30 - 10.8. 2024Sokolovská 126/40, 18000 Praha
První velký krok do světa koučinku. Naučíte se koučovací rozhovor.
První velký krok do světa koučinku. Naučíte se koučovací rozhovor.
Koučka a spolutrenérka kurzů >>
Pomáhám lidem překonávat změny, nacházet a naplňovat smysluplné cíle.
Celý náš příběh si přečtěte tady >>
  • Stáhněte si 16 stran pdf, které jsme pro vás připravili ZDARMA.
  • Kategorie
  • Nejčtenější články
  • Najdete nás na Facebooku