9 příznaků úspěchu

V úterý 15.1. se náš koučovací klient Jan Bednář stal v 16ti letech třetím nejmladším brankářem, který zasáhl do zápasu hokejové Tipsport extraligy. Pochytal 27 střel a i přes prohru svého týmu 3:4 v prodloužení byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.Velký úspěch!

9 příznaků úspěchu

Vlastně mě to nepřekvapilo. Po pár rozhovorech s Honzou jsem věděl, že na to má. Až teď jsem se ale pořádně zamyslel nad tím, co mě vedlo k tomu, že jsem Honzovi tak věřil. Pak mi to došlo. Za těch 11 let co koučuji, už jsem pracoval se stovkami klientů. A vypozoroval jsem určité vzorce, které jsou společné pro ty, kteří jsou úspěšní a spokojení. A často jsou hned na začátku u klientů patrné. Řadu z nich už v sobě mají, na řadu z nich si během koučování přijdou a osvojí si je. Co lze tedy často vidět? Podívejte se na 9 příznaků úspěchu.

1. Nejen úspěch, ale i spokojenost

Samotné zaměření na úspěch vede často k tomu, že úspěchu podřídíme úplně vše v našem životě. Ono to funguje, ale jen krátkodobě – úspěch přijde, jenže často ho po pár měsících nebo letech následuje i vyhoření. Je tedy třeba nejen jít za úspěchem, ale také žít. Umět se radovat a nevzdat se svých zájmů a spokojenosti.

2. Udělat pár kroků navíc

V řadě oborů dnes k úspěchu „stačí“ udělat pár kroků navíc. Trochu si na tréninku přidat, umět vystoupit ze zóny komfortu, nebát se vyzkoušet nové věci. Zní to banálně, ale většina lidí toto neudělá. 

3. Rozložit lásku mezi výsledek a činnost

Tohle už je vysoká škola úspěchu. Řada mých klientů byla fascinována výsledky, další část zase milovala danou činnost – zvládli by se jí věnovat hodiny, dny i roky. Úspěchu ale nejsnadněji dosahovali ti, kteří dokázali svou lásku rozložit a mít vztah jak k výsledku, tak k činnosti samotné. U sportovců se to dá vystihnout nejlépe – milovali hru, ale chtěli mít i výsledky. Dokázali svou pozornost rozložit mezi tyto dvě nedílné esence úspěchu.

4. Zvládat své ego a zdravě si věřit

Mnohdy jsem zažil při koučování i pocity smutku. To když klient rostl, ale s přicházejícími úspěchy rostlo jeho ego rychleji než dovednosti. Věřit si je potřeba, ale důvěra v sebe sama musí být postavena na silných základech, nejen na silném egu. Sebedůvěra se nejlépe buduje zkušenostmi, prací, nasazením a posouváním hranic – pak je neotřesitelná. Kdo svou sebedůvěru staví na egu a silných řečech, ten se často složí jak domeček z karet.

5. Skromnost a pokora

Řada z mých klientů jsou úspěšní sportovci nebo podnikatelé. Stojí na nich výkony celého týmu, vybudovali světově úspěšné firmy nebo patří ke špičkám ve svém oboru. Paradoxně tito lidé patří k těm nejskromnějším, které znám. Během kariéry zažili vzestupy i pády. Zažili plácání po zádech od okolí když stoupali nahoru a ticho a úšklebky, když to zrovna nešlo. Často od těch stejných lidí. Naučili se nebudovat svou hodnotu na hodnocení druhých, ale na vlastním ocenění sebe sama.

6. Proaktivita

Zejména v posledních letech si stále více všímám, že je potřeba se nezastavit a myslet dopředu. Proaktivně se o věci snažit. Úspěch se sám neudělá. Je potřeba mít nasazení a věci posouvat. V koučování takového klienta poznáte snadno – sám si domlouvá další schůzky, když zrovna nemáme domluvený termín. Jakmile musíte někoho do práce nutit, nemá motivaci, je to většinou špatně. Prostě to tam není.  Když dotyčný nechce, nepůjde to.

7. Odvrácená strana ráje

Každá činnost, kterou milujete a jste pro ni zapálení, v sobě nese i určitý podíl činností, které nám nejsou příjemné, jsou těžké nebo nás nebaví. Kdo toto nedokáže přijmout, nemiluje dost a velmi často neuspěje. Já miluji koučování, ale nedílnou součástí koučovací praxe je i administrativa a účetnictví, něco lze delegovat, ale řadu věcí musím udělat sám. A zvládnu to, protože vím, že díky tomu mohu dělat, co mne baví.

8. Mít jasno v hodnotách

Naprosto jasné životní hodnoty – věc, která vám dokonale zjednoduší život. Když víte kdo jste a jaké máte hodnoty, můžete být oporou nejen sobě, ale i svému okolí. Navíc jste pro okolí čitelný a všichni vědí, co od vás mohou čekat. Dělají se pak snadno i důležitá rozhodnutí. Podíváte se na své hodnoty, zjistíte, jak s nimi jednotlivé možnosti souzní a obvykle máte hned jasno.

9. Podpora okolí

Mít milující a podporující rodiče, partnera nebo rodinu je vždy výhodou, nikoliv nutností. Zároveň je třeba najít zdravou míru. Často pracuji s klienty, kteří měli podporu rodičů až nezdravě velkou – vlastně za ně udělali vše rodiče. Za odměnu mají dospělé, ale nesamostatné dítě. Co se ukazuje jako nejvíce funkční je, pokud máte podporu a oporu, ale zároveň si musíte cestičku vyšlapat sami.

Jak dosáhnout úspěchu s podporou okolí

K úspěchu a spokojenosti vedou každému jeho individuální přístupy a cesty. Výše uvedené prosím neberte jako dogma, jen jako postřeh a výčet věcí, které fungovaly nebo pomohly mým klientům. Máte jich jen zlomek? Nezoufejte, pokud chcete a něco pro to uděláte, dostanete je do života také.

Nevěříte, že se vy nebo vaše okolí dokáže změnit? Pokud nechcete, pak máte pravdu. Pokud ale chcete, cestu a způsob vždy najdete. Nechcete na to být sami – přijďte na náš dvoudenní kurz Základy koučovacího přístupu, kde se naučíte jak si výše zmíněné přístupy osvojit, nebo jak je pomoci vnést do života vašim blízkým nebo kolegům.


Nejbližší akce

webinář o koučování

[ONLINE] Jak se stát koučem - WEBINÁŘ živě ZDARMA

15.7. 2024 19:00 - 15.7. 2024Kdekoliv
Dozvíte se, co koučink skutečně je a zda je pro…
webinář o koučování

[ONLINE] Jak se stát koučem - WEBINÁŘ živě ZDARMA

29.7. 2024 19:00 - 29.7. 2024Kdekoliv
Dozvíte se, co koučink skutečně je a zda je pro…
Kurz koučinku Praha

[PRAHA] Základy koučovacího přístupu - 2 dny

9.8. 2024 09:30 - 10.8. 2024Sokolovská 126/40, 18000 Praha
První velký krok do světa koučinku. Naučíte se koučovací rozhovor.
První velký krok do světa koučinku. Naučíte se koučovací rozhovor.
Díky spokojeným klientům již 14 let úspěšně podnikám jako kouč a svou metodiku a vášeň předávám budoucím koučům, aby i oni měli vše potřebné pro pomoc svým klientům, blízkým i sobě. Celý náš příběh si přečtěte zde >>
  • Stáhněte si 16 stran pdf, které jsme pro vás připravili ZDARMA.
  • Kategorie
  • Nejčtenější články
  • Najdete nás na Facebooku