3 poznatky ke koučinku

3 poznatky, bez kterých bych neuspěl jako kouč

Od ukončení mého prvního koučovacího tréninku, kterým jsem zahájil svoji dráhu profesionálního kouče, uplynulo již 15 let. Velmi živě si ale pamatuji na mé tehdejší pocity. Nadšení z nově osvojené dovednosti, ale také obavy, jestli se mi podaří uspět jako kouč. Koučink pro mne byl od prvního okamžiku srdcovka. Vůbec jsem ale netušil, jak ho reálně v praxi začít.

Kdybych tenkrát věděl, co vím dnes, měl bych své začátky mnohem jednodušší. V čase cestovat neumím, takže svému já v minulosti nepomohu. Věřím ale, že vám budou tyto poznatky k užitku.

Za těch 15 let v prostředí koučů jsem zjistil, že stejné pocity jako jsem měl kdysi já, sdílí drtivá většina absolventů různých koučovacích tréninků v ČR i ve světě. Některé tréninky vás naučí velmi dobře koučovat, málokterý vás ale nachystá na dobu po tréninku. A tak na trh vstupují koučové s krásným diplomem, elánem, dovedností koučovat a chutí se prosadit. U mnohých z nich však po několika měsících či letech vystřídá úvodní vášeň vyhoření. Vyhoření a ztráta motivace z nedostatku klientů nebo praxe.

Co jsou tedy ty kouzelné přísady, aby se kouč prosadil? Zkusím s vámi sdílet, co pomohlo mně. U řady našich úspěšných absolventů pozoruji podobné přístupy.

1. Dal jsem koučování prioritu

Skončíte koučovací trénink, dáte výpověď a naplno se do koučování obujete? Ne. Přesně takový přístup našim studentům nedoporučuji, protože by je dostal pod příliš velký tlak. Jak to tedy s tou prioritou myslím?

Když končíte koučovací trénink, nejsou vaše koučovací dovednosti ještě zcela ukotveny. Je potřeba tento nový návyk dále posilovat a hledat příležitosti k aplikaci naučeného v praxi. Zjednodušeně řečeno – je třeba co nejvíce trénovat. A nechat koučovací přístup proniknout do vašeho života a vašich hodnot. Koučovat co nejvíce to jde, klidně i zadarmo. Jedině tak si vytvoříte zdravé koučovací sebevědomí a vybrousíte svůj koučovací um.

Co se v této fázi často pokazí? Přijde náročnější období, stres nebo nadmíra práce a lidé dají koučink na druhou kolej. Čekají na příhodnější dobu a ta velmi často nepřijde nikdy. A dovednost, která ještě není ukotvena, se rychle vytrácí.

A nebo naopak – jdou do koučování příliš zběsile a ztrácí trpělivost. Pokud si koučováním ihned potřebujete začít vydělávat, obvykle se dostanete pod silný tlak. Tento tlak vám bude snižovat radost z vaší práce. Bude z vás cítit a odrazovat klienty.

Dát koučik na první místo

Mně nejvíce fungovalo využít každou příležitost pro uplatnění koučovacích dovedností v praxi. Snažil jsem se co nejvíce koučovat a samozřejmě využít, tam kde to šlo, koučovací dovednosti i v běžných životních situacích. Netlačil jsem na rychlé výsledky, ale na získání praxe a hodnotu pro klienta. Výsledky přišli v zápětí – z řady „cvičných“ koučovaných se stali platící klienti a koučink se mi pozvolna začal stávat nejen koníčkem, ale i obživou.

2. Uvědomil jsem si, že lidé nepotřebují kouče

Pamatuji si na jedno z mých největších prozření v prvním roce po koučovacím tréninku. Vedl jsem v té době rozhovory o koučování s lidmi z řady oborů a výsledek byl jasný – lidé nehledají kouče. Často ani netuší, jak by jim vlastně nějaký kouč mohl pomoci. V řadě případů ani neví, co vlastně koučink je a jak poznat v tomto odvětví kvalitu.

Došlo mi to tenkrát při čtení článku o prodejci nábytku IKEA. V něm bylo napsáno, že IKEA v podstatě neprodává nábytek, ale řešení pro praktické bydlení. A tehdy mi to zapadlo – klienti nehledají kouče, ale řešení pro své problémy a dilemata. A přesně v této části je koučink extrémně silný – pomáhá klientům, aby si nalezli ve své hlavě nejlepší řešení.

Většina koučů na trhu nabízí koučink, ale nevysvětluje, v čem by vlastně mohl být lidem nápomocný. Potenciální klienti si nespojí, že na jejich potřeby by mohl být řešením individuální koučink.

A tak jsem při komunikaci s klienty začal méně hovořit o tom, že jsem kouč. Více jsem hovořil o přínosech a konkrétních benefitech spolupráce s koučem pro firmy i jednotlivce. Postupem času jsem si dokázal přesně pojmenovat, kdo je mým zákazníkem a v čem mu jsem schopný pomoci. Ano, pro znalce marketingu je to triviální poznatek. Bohužel začínající koučové toto často neudělají a dál tvrdohlavě nabízejí koučink. V domnění, že jim klienti rozumí.

3. Myslel jsem jako podnikatel

Třetí poznatek je relativně čerstvý. Pohrávám si s ním poslední dva měsíce. Extrémně se snažím, aby účastníci našich kurzů byli spokojení. Děláme vše tak, aby měli co největší šanci uspět na trhu nebo si naplnili své cíle, se kterými do koučovacího tréninku přicházejí. Máme velmi spokojené klienty. Číst si zpětné vazby po tréninku je jako balzám na duši. Ukazuje se, že některým absolventům jde budování praxe hravě, někteří s ním ale bojují.

A víte komu jde budování praxe lépe? Těm, kteří již předtím sami v nějakém oboru podnikali. Mají obrovskou výhodu, protože budování praxe již znají, nyní jen přecházejí do nového oboru. A to je ten poznatek – k úspěchu na trhu koučů jsou potřeba dvě hlavní věci – naučit se výborně koučovat a osvojit si myšlení podnikatele. A na to většina koučovacích škol budoucí kouče nepřipraví. Naučí koučovat, ale už neřekne, kde sehnat klienty.

Roky praxe na trhu koučů mi ukázaly, že klienty vám nikdo nesežene. Ty si musíte najít sami.

Co když ale nemám mindset podnikatele a nechci si jej osvojovat?
I pro vás existuje řešení a je opět z praxe. Řada našich absolventů si najde uplatnění na pozicích interních koučů ve firmách, nebo se se svým zaměstnavatelem domluví na větším uplatnění těchto dovedností v jejich aktuální pozici.

interní kouč

Jak tyto 3 poznatky využíváme v programu RE Kouč?

Je třeba dát koučování prioritu

Pro absolventy programu „RE Kouč“ jsme založili „RE Komunitu“, která je místem pravidelného setkávání nás trenérů a našich absolventů. Každý měsíc mohou absolventi dorazit na skupinový mentorink + přednášku na zvolené téma. Snažíme se tak udržet koučink v jejich prioritách a pozornosti a dát absolventům příležitost dojít si doplnit koučovací poznatky a energii.

Lidé nepotřebují kouče. Jak objevit cílovou skupinu a téma?

Závěrečný dvouden programu „RE Kouč“ je zaměřen především na to, jak o koučování hovořit, jak jej propagovat a také se bavíme o potenciálních cílových skupinách pro naše absolventy. Tento dvouden je u účastníků nesmírně populární a výrazně nás odlišuje od ostatních koučovacích škol.

Seženete mi klienta? Aneb takto podnikatel nepřemýšlí

Klienta vám neseženeme. Ale pomůžeme vám naučit se, jak klienty získávat. Třeba v rámci našeho neziskového projektu „Růžová mašinka“. V rámci tohoto projektu naši absolventi koučují pro bono (zdarma) zaměstnance z pomáhajících profesí nebo neziskového sektoru. Celý projekt jsme marketingově a procesně připravili a absolventi tak dostávají do ruky hotový projekt, na kterém se mohou naučit, jak klienty oslovovat a získávat. Zároveň dostanou od koučovaných zpětné vazby a budují si zdravé koučovací sebevědomí postavené na zkušenosti.

Budu moc rád, když mezi nás zavítáte. Předám vám maximum z toho, co jsem se za 15 let o koučování naučil.


Nejbližší naše akce o koučování, na které vás srdečně zveme

webinář o koučování

[ONLINE] Jak se stát koučem - WEBINÁŘ živě ZDARMA

23.4. 2024 19:00 - 23.4. 2024Kdekoliv
Dozvíte se, co koučink skutečně je a zda je pro…
První velký krok do světa koučinku. Naučíte se koučovací rozhovor.
webinář o koučování

[ONLINE] Jak se stát koučem - WEBINÁŘ živě ZDARMA

29.4. 2024 19:00 - 29.4. 2024Kdekoliv
Dozvíte se, co koučink skutečně je a zda je pro…
Kurz koučinku Praha

[PRAHA] Základy koučovacího přístupu - 2 dny_kopie

24.5. 2024 09:30 - 25.5. 2024Sokolovská 126/40, 18000 Praha
První velký krok do světa koučinku. Naučíte se koučovací rozhovor.
Díky spokojeným klientům již 14 let úspěšně podnikám jako kouč a svou metodiku a vášeň předávám budoucím koučům, aby i oni měli vše potřebné pro pomoc svým klientům, blízkým i sobě. Celý náš příběh si přečtěte zde >>
  • Stáhněte si 16 stran pdf, které jsme pro vás připravili ZDARMA.
  • Kategorie
  • Nejčtenější články
  • Najdete nás na Facebooku