Oblíbené R&E myšlenky pro vás pěkně pohromadě. Umožní vám náhled na lidskou mysl, mezilidskou komunikaci i svět z různých perspektiv. Udělejte si kávu, vypněte televizi a začtěte se. Přemýšlejte a podělte se o své nové myšlenky v komentářích.
„Nejpozoruhodnější na člověku je jeho schopnost myslet.“ — Aristoteles
Proč vznikají spory?
Naše zkušenosti, zážitky i OČEKÁVÁNÍ ovlivňují vnímání světa. Proto se dva lidé na stejnou věc dívají tak často jinak.
Svět není jeden, zato každý jeden z nás dokáže svět utvářet. Tvoříme vlastní svět a ovlivňujeme svět lidí kolem nás. Která očekávání vás limitují? Která očekávání vás povzbudí, aby byl svět už zítra lepší?
Když by bylo uspět snadné, byl úspěšný úplně každý. Kdo je skutečně úspěšný? Tito lidé mají společné znaky:
👉Nehledají zkratky, ale tu pravou cestu
👉Věří, že mohou být lepší
👉Jsou vytrvalí a překážky berou jako výzvy
👉Nebojí se dělat chyby, z těch se učí
Někdo má nastavení na úspěch vrozené, jiný potřebuje podpořit. KOUČOVÁNÍ je především o hledání správné cesty, učení se a podpoře v těžkých chvílích. Každý se dokáže naučit techniky, jak na cestě k vysněnému cíli podpořit sám sebe nebo druhé. Základem všeho je CHTÍT.
➡️ Receptů na to, jak vyděláte více peněz, jak zlepšíte vztahy, jak zhubnete, je milion.
Dnes není těžké zjistit, jak na to. Dotahovat je stále stejná fuška. Odjakživa.
Proč? Naše hlava má ráda zaběhnuté pořádky. Dělat věci jinak ji vůbec neláká.
Co pro dotahování udělejte:
– ověřte si, že čerpáte z vnitřní motivace a posilte ji,
– zaměřte dostatečnou pozornost na budování nového návyku,
– dejte změnám čas,
– trénujte sebeovládání, budete ho potřebovat.
1. Zákon pro řešení problémů 🙂
Proč nás s Vaškem tolik láká zdolávat kopce?
Uvědomujeme si, jak důležité je mít nadhled.
Když stojíte na kopci a vše pod vámi je najednou maličké, začnete si uvědomovat, že i starosti, které v hlavě složitě řešíte, mohou být mnohem menší.
Že VÁŠ úhel pohledu určuje, jak velké vaše starosti doopravdy jsou.
Někdy jste do situace tolik vtažení, že vám poodstoupit nejde. I proto je koučování tolik úspěšné. Kouč je nezávislý a dokáže vás dovést na vyšší místo, které vám odkryje řešení, které bylo vašim očím skryté.
Lidský mozek je úžasný, ale je dobré vědět, že ne dokonalý (nebo jo?). Tak třeba paměť. Náš mozek má tendenci pamatovat si lépe to, co se mu líbí. I to si umí ještě poupravit k obrazu svému.
To je ta situace, kdy se známými u sklenky vína vzpomínáte na společný zážitek a nějak se nedokážete shodnout, kdo tenkrát začal rvačku jako první. Můžete se pouze shodnout, že se něco stalo a už se to nevrátí (pokud se kvůli sporu nezačnete znovu prát).
S touto vlastností naší hlavy v koučování pracujeme. Nenimráme se dlouhé hodiny v minulosti. Minulost vnímáme jako zdroj poučení. Pracujeme především na tom, abychom TEĎ vymysleli kroky, které nám zajistí spokojenější život a hezkou budoucnost.
Vidíte kalich nebo tváře?
…
I proto v koučování neradíme. Víme, že větší hodnotu dáme klientovi, když mu pomůžeme pochopit, co vidí a co dalšího může vidět, aby se rozhodl, co vidět chce. Určitě mi rozumíte. Nebo ne? Připouštím si obě varianty. 😃
Je to v hlavě. To, jakým způsobem obvykle interpretujeme události, je návyk. A návyk se dá co? Zaměnit.
Model práce s návyky je u studentů koučinku vždy velmi oblíbený. Jak řekl už Aristoteles: „Jsme tím, co opakovaně děláme. Dokonalost není čin, ale zvyk.“ Váš život tvoří návyky. Pokud chcete změnit život, musíte vytvořit nové návyky. Abyste vytvořili nové návyky, potřebujete změnit způsob přemýšlení. A jsme zase u toho myšlení 🙂
Když se lidé smíří s tím, že změna k lepšímu nepřichází přes noc, mají nakročeno k tomu, aby si užívali samotnou cestu k vlastnímu pokroku. A o tom je život. Co myslíte?
Víte, že k přežití potřebujete alespoň nějakou míru stresu? Není stres, není život 🙂
Pokud to ale přepísknete, nadměrný stres vás převálcuje.
➡️Najít ideální míru stresu (vybuzení, napětí, akce…), to je oč tu běží.
➡️Další dobrý důvod, proč vzít svůj život do vlastních rukou, co myslíte?
Ještě dodám, že to samé platí, pokud viníte sami sebe. Výsledek je stejný. Pocit bezmoci. A přitom se s tím dá pracovat.
… například v koučování.
Která myšlenka vás zaujala nejvíce?