Na veřejnosti vidíme hlavně kouče, kteří rádi vystupují před lidmi a na první pohled působí extrovertně. Znamená to, že extrovert dokáže pomoci klientovi lépe než kouč introvert? Jakou má souvislost povaha kouče s jeho klientelou a výsledky koučování?
Kdo je kdo? Např. Wikipedie charakterizuje extroverta jako osobu, která čerpá energii hlavně z okolního světa. Extrovert rád mluví a miluje společnost dalších lidí. Jedná rychle a je vstřícnější ke změnám.
Introvert naopak čerpá energii ze svého vnitřního světa, je méně hovorný a více přemýšlivý. Má rád duševní klid a soukromí.
Existuje i ambiverze, kdy má člověk oba dva rysy zároveň (prosazují se v závislosti na okolnostech).
Zeptala jsem se našich absolventů kurzu RE Kouč, jak podle nich souvisí introverze a extroverze s koučováním. S osmi z nich jsem se domluvila, že mi odpoví na pár otázek.
Nejprve mě zajímalo, jak sami hodnotí svoji povahu.
Čtyři koučové se považují za extroverty, dva za introverty a dva na pomezí introverze a extroverze.
„Nejvíce v tom, že mě nepříliš baví koučovat témata, které dle mého vnímání hodně kloužou po povrchu a ne a ne se dostat k podstatě věci,“ říká Šárka Opatová, která se považuje za introvertku.
Další introvertka Jana Hawkins potřebu směřovat v rozhovoru do hloubky podporuje: „Naslouchám a kladu dotazy, které občas mohou být „na tělo“, ale jsem senzitivní a vnímám hranice, za které mohu jít. Koučink není vždy příjemný a je to o vnímání hranic.“
Extrovertní Libuše Petrovic v koučování našla techniku, jak dělat dobře to, co je jí vlastní: „Mám ráda lidi, cítím, že jim mohu pomoci, umím naslouchat a hlavně se do nich vcítit. Přijde mi, že to dělám přirozeně a teď jsem našla způsob JAK.“
Koučové extroverti jsou si obvykle své energie vědomi a učí se s ní pracovat. Jako Pavel Roob: „Díky koučovacímu výcviku se mi daří upozadit cholerika a zaměřit se na klienta a naslouchat. Daleko přirozenější je pro mě ale radit a řídit. Ovlivňuje mě to tak, že mám někdy tendenci posouvat klienta rychle dopředu. Chci u klienta rychle vidět výsledky, jasnou akci. To musím hodně krotit.“
Lenka Poklopová, která v sobě vidí oba rysy, shrnuje: „Koučovací styl dává dohromady spousta faktorů, proto je krásné, že na světě nenajdeme dva stejné kouče. To, že jsem z velké části extrovert mě ovlivnilo nejvíce tím, že jsem se ke koučinku vůbec dostala a že jsem se přihlásila na kurz, abych mohla ve své práci komunikovat s lidmi a pomáhat druhým.“
Pavel Roob (extrovert): „Záleží, kdo sedí proti mně. Pokud je klient stejně jako já extrovert, má koučování spád, rychle se posouváme vpřed a já ho nebrzdím. Zde je má povaha výhodou. Pokud je to ale melancholik nebo flegmatik, musím se hodně brzdit a soustředit se na něj a nechat mu více prostoru. Takže v tomto případě je moje povaha spíš nevýhodou.“
Pavlova slova potvrzuje i koučka Zuzana Hreus (extrovertka): „Ráda komunikuji s lidmi, takže mi nedělá problém navázat kontakt s někým, koho neznám, představit mu koučování, bavit se s ním, budovat vztah a autenticky získat důvěru. Vzhledem k tomu, že jsem celkem upovídaná a zvídavá, tak se v roli kouče hlídám, abych se opravdu ptala/mluvila jen k věci. Je to skvělý trénink i v tom, že opravdu pozorně naslouchám klientovi. Když koučuju, jdou mé zájmy a myšlenky stranou, můj smysl pro dobře zvolená slova a empatii se ještě víc zbystří.“
Koučka Dagmar Mištíková potvrzuje silnou orientaci na vztahy, která je pro extroverty typická: „Ja sa považujem za extroverta, ktorý verí vo vzťahy ako to najcennejšie, čo v živote máme. Nevýhodou je, že niekedy tie vzťahy dávam na príliš vysoký piedestál. Každopádne si myslím, že je to viac pozitívna vlastnosť, ako nevýhoda. Nevýhoda je to v tom, že niekedy moc analyzujem, či som sa zachovala „dobre“ v niektorých situáciách, ktoré nejdú meniť.“
Potřebu analýzy má i Lenka Poklopová, která u sebe vidí oba rysy: „Z mé extrovertní části mi pomáhá, že mě baví výše zmíněná komunikace s lidmi a že mi nevadí chodit na nová místa, kde můžu potkávat nejen nové kamarády, ale i novou klientelu. Pro moji introverní část je zase důležité si zanalyzovat, co se na sezení dělo a zamyslet se, jak ho vést příště lépe, či budovat vztahy pořádně do hloubky. Mezi nevýhodami bych zmínila, že když jsem se seznámila s koučinkem, byl pro mě největší oříšek, jako pro extroverta, pozorně naslouchat druhým.“
Introvertní povahy se shodují na výhodě získání rychlé důvěry a současně riziku přílišné empatie.
Jana Hawkins (introvertka) uvádí názor své manažerky v US: „Jani, ty máš velkou výhodu, kamkoliv přijdeš, lidé tě okamžitě milují, dokážeš si nastavit atmosféru a podmínky na školení a lidé tě zbožňují.“
K tomu Jana dodává: „Moje výhoda je, že se dokážu nacítit na lidi. Nevýhoda je, že jsem hodně senzitivní a jako kouč v mezinárodním prostředí vnímám, že jakékoliv zrušení koučinku mě rozhodí. Jsem perfekcionalista a mé očekávání se ne vždy shoduje s realitou. A pak jsem zklamaná. To je nevýhoda kouče s povahou se sklony k perfekci.“
Šárka Opatková (intovertka): „Výhodu mám v tom, že pro hodně lidí působím přirozeně jako „vrba“, nemají problém se mi vypovídat. Nevýhodu spatřuju v témže – musím stále držet hranici v tom, že jsem kouč a ne terapeut/mentor, byť tak na lidi mohu působit.“
Koučka Markéta Odvárková (introvertka/extrovertka): „Empatie, lidskost, bystrost, zájem, pozitivita, schopnost rychle chápat nové koncepty to jsou velké výhody (pro mě). Empatie je ale někdy nevýhodou, protože často mě vyhledávají lidé, kteří patří do péče ne psychologa, ale spíše psychiatra.“
Libuše Petrovic vystihla souvislost takto: „Řekla bych, že extroverti budou přitahovat extroverty a introverti zase introverty. Ale to je možná i o tom, že k sobě přitahujeme podobné lidi, jako jsme my.“
Její slova potvrzuje i Dagmar Mištíková: „Ak niekto potrebuje pokojnejšieho človeka, ktorý uzemňuje, introvert bude skvelá voľba. Ak potrebujeme emočné vrúcne objatie a aktivovať sociálnu časť svojej osobnosti, asi by som volila „roztlieskavača“, čo nás podporí v tejto oblasti a nabije energiou. Takéto typy sú často extroverti.“
„Všimla jsem si, že se mi nejlíp spolupracuje s lidmi podobného založení, jako jsem já – s přemýšlivými, vztahovými, tvořivými lidmi, kteří nemají přebujelé ego a nechtějí si nic dokazovat,“ říká Markéta Odvárková.
A přidává se i Zuzana Hreus: „Myslím, že k sobě přitahuji podobné lidi, resp. ženy, na které hlavně cílím.“
Zuzka zmiňuje i další faktor – přizpůsobivost: „Myslím, že k mé povaze patří i přizpůsobivost, takže zvládnu pracovat s každým, kdo má zájem se někam posunout, něco změnit. Jde pak spíše o to, jestli jsme v nějaké symbióze, zda si vyhovujeme. Tam tedy nehraje roli extrovert/introvert, ale člověk jako celek.“
Ostatní kouči zdůrazňují právě zmíněnou potřebu vzájemného porozumění bez ohledu na typ osobnosti.
Pavel Roob: „Rozdělení jen na extrovert, introvert je spíš o tom, jak rychle se klient rozmluví. Jak rychle dokáže navázat vztah, zapojit se do hovoru v kolektivu. Koučování je „intimní“, jsme tam jen my dva. Jde o navázání důvěry. A tady podle mého je jedno, jaká je kdo povaha.“
Lenka Poklopová to vidí stejně: „Podle mě pro složení klientely kouče není podstatné, zda je sám introvert nebo extrovert. Přece jen se říká oboje – protiklady se přitahují, ale také vrána k vráně sedá. Mnohem důležitější je vzájemná sympatie a „chemie”, která koučovi přihraje vždy toho správného klienta.“
Ke shrnutí si dovolím použít slova Lenky Poklopové, se kterými se ztotožňujeme: „Věřím, že úspěšní koučové mohou být introverti i extroverti. Obě povahy mají své silné a slabé stránky a s těmi je třeba pracovat a využít je pro klientův prospěch.“
Kouč a klient si musí vyhovovat. K bezpečnému ověření vzájemného souladu nabízí většina koučů úvodní koučovací sezení zdarma.
„Ochutnávky koučování mají smysl, protože fakt jde o to, abychom si s klientem vzájemně vyhovovali, je jedno, jestli je introvert nebo extrovert. Musí tam fungovat jakási chemie. Právo odmítnout máme oba stejné,“ říká Zuzana Hreus.
Před časem jsem položila otázku na našem Facebooku: „Koho byste si za kouče vybrali vy? Extroverta nebo introverta?“
Sešla se nám řada odpovědí.
Jak sleduju naše absolventy, extroverti mají výhodu v tom, že si umí snadněji získat pozornost a uplatnit se. Introverti zase dokážou snadněji upozadit svoje ego a napojit se s citem na klienta. Co je lepší?
Ideální volba je v rukou klienta. Ten si sám vybere, kdo mu vyhovuje:
🕺 kouč výrazný a energický, který dodá koučování drive,
🧘 tišší kouč, který mu zajistí dostatečný prostor a klid pro hloubání.
Kdo už nás s Vaškem na tréninku nebo jako kouče zažil, tak minimálně tuší, že Vašek je učebnicovou ukázkou extroverta, kdežto u mě je výraznějším rysem introverze.
Díky tomu, že jsme si to s Vaškem pěkně rozdělili, na našich kurzech sdílíme zkušenosti z praxe obou typů.