3 nejčastější mýty o koučování

Slyšela jsem je mnohokrát a nejspíš se s nimi ještě nějaký čas setkávat budu. Dost možná i vy. Koučink je u nás v ČR čerstvou profesí, proto se stále šíří řada mýtů o koučování.

Ať už se o koučink zajímáte, procházíte kurzem, koučem už jste, nebo vás naopak koučink něčím štve, pojďme si udělat jasno ve třech mýtech, se kterými se setkáváme nejčastěji. Ať víme a můžeme osvětu koučinku šířit dál. Řada lidí má totiž na koučink zkreslený názor, protože tato fakta neznají.

MÝTUS č. 1: Kouče platím za to, že mi dobře poradí.

Lidé stále očekávají od kouče radu, i když je koučování výjimečné právě v tom, že kouč klientovi nepodsouvá svoje rady. Kouč podporuje klienta v tom, aby nacházel vlastní řešení, která zapadají do jeho života, a která mu budou skutečně fungovat.

„Lucko, moc mi tvoje koučování pomohlo. Konečně jsem se posunula. Před tebou jsem měla už tři kouče, ale ty jejich rady mi vůbec nefungovaly.“

Když podobnou větu slyším od klientky, pochopitelně mám radost, že vidí v naší spolupráci přínos. Zároveň mi běží hlavou:
Pokud někdo radí, NEKOUČUJE.

Řada mentorů a poradců se schovává pod hlavičkou kouče, ale mnoha klientům funguje až skutečný koučink.

Proto je výhodou, když si na koučování zvolíte kouče, který absolvoval kurz uznatelný ICF (Mezinárodní federace kučů), která dále zajišťuje osvětu a nastavuje standardy světovému koučinku. Naše kurzy takové jsou a naše studenty učíme, jak o koučování správně mluvit, a jak s klientem uvést koučování tak, aby nebyl zklamaný, že radu nedostal.

Rada totiž vůbec není špatná, ale do koučování nepatří. Má své místo právě v poradenství nebo mentorování. Třeba, když chcete investovat peníze, nenecháte se koučovat, ale zajdete za investičním poradcem. Když chcete cvičit v posilovně a chcete cvičit správně, zajdete za trenérem.

Co když se chcete rozhodnout o dalším směřování kariéry? Nebo toužíte najít svoji osobní vizi a cíle? Pak pro vás bude efektivnější, když si odpovědi naleznete sami. Tato rozhodnutí jsou především o vás. Nikdo jiný nezná vaše dosavadní zkušenosti, touhy, hodnoty, které jsou pro rozhodování zásadní. Ty víte jen vy, proto je lepší, když si na řešení přijdete sami, nebo si zefektivníte přemýšlení a rozhodování s koučem.

MÝTUS č. 2: Lidé nepotřebují kouče. Svoje starosti si musí umět vyřešit sami.

Je skvělé, když si člověk umí poradit sám. Každý se ale někdy v životě dostaneme do situace, kdy prostě nevíme. Jsme přehlceni starostmi, z našich možností se stává těžké dilema, máme pocit, že se v životě patláme. V takových momentech se mnoho lidí zacyklí, protože jsou do problémů příliš vtažení a chybí jim nezbytný nadhled.

A přesně to jim poskytne kouč. Pomáhá jim získat na situaci nové úhly pohledu a podporuje je, aby šli skutečně do akce.

Sama koučování pravidelně využívám, i když se umím dobře sebekoučovat. Ještě kreativnější řešení totiž naleznu s nestranným koučem, se kterým mohu nahlas přemýšlet, a který mi dodá další impulzy a úhly pohledu.

Nezřídka se setkáváme s lidmi, kteří po úvodní hodině koučování prohlásí, že už si dál poradí sami. Za nějaký čas se vrátí ke kouči, protože si přišli na to, že k posunu podporu kouče potřebují.

Tento příklad je i ukázkou toho, že lidé někdy potřebují ke koučování dozrát. Až když budou této technice věřit, tak jim bude s profesionální podporou kouče doopravdy fungovat.

Jednou z výhod koučovací spolupráce je, že si klient přirozeně osvojuje sebekoučovací techniky. Zvyká si na nové způsoby přemýšlení, ke kterým ho kouč vede. Časem si obdobným způsobem umí vyřešit i další témata účinně sám.

Smyslem koučování totiž není doživotní servis. Kvalitní kouč naopak trvá na ukončení spolupráce po jedné až dvou sériích (jedna série obsahuje zpravidla 10-12 sezení). Důvodem právě je, aby nedocházelo k závislosti klienta na kouči. Koučink je naopak technika vedoucí k nezávislosti. Klient se dokáže rozhodovat efektivněji a sám, získává návyk jít do akce, více si věří.

MÝTUS č. 3: Koučink je jen pro lidi, kteří jsou na dně.

Lidé mají přirozenou tendenci hledat pomoc, až když to opravdu hoří. Proto skutečně do koučování častěji přicházejí lidé, kteří prožívají náročná období – potřebují zvládnout těžký pracovní projekt, jsou na životní křižovatce a potřebují učinit zásadní rozhodnutí, které ovlivní jejich celý budoucí život, zasekli se na cestě ke svému vytyčenému cíli apod.

Ale nejen pro ně.

Koučink prokazatelně pomáhá i lidem, kteří podle společenských měřítek už úspěšní jsou. Mají pracovní výsledky, materiální zajištění, ale pociťují například nesoulad mezi pracovním a osobním životem. Vnímají, že mohou skvělých výsledků dosahovat za kratší čas a ušetřit si cennou energii. Jen se potřebují podívat na věci z jiných úhlů pohledu, přemýšlet nahlas, povídat si o nápadech s někým, kdo je nebude hodnotit. A tohle vše jim kouč zajistí.


Pokud vám tento článek dává smysl a chcete se o koučinku dozvědět více, přijďte na některou z našich živých akcí o koučování. Rádi vás poznáme a zodpovíme další dotazy.

Pojďme společně budovat dobré jméno koučování a očistit jej od zbytečných mýtů. Povídejme si o profesionálním koučinku a jeho přínosech. Předávejte tento článek dál.

S úctou k různým názorům oproštěných od mýtů,
nadšená koučka Lucka


Kde se o koučinku dozvíte více

Kurz koučinku Praha

[PRAHA] Základy koučovacího přístupu - 2 dny

15.12. 2024 09:30 - 16.12. 2024Sokolovská 126/40, 18000 Praha
První velký krok do světa koučinku. Naučíte se koučovací rozhovor.
webinář o koučování

[ONLINE] Jak se stát koučem - WEBINÁŘ živě ZDARMA

16.12. 2024 19:00 - 16.12. 2024Kdekoliv
Dozvíte se, co koučink skutečně je a zda je pro…

Setkání pro absolventy RE Kouč

19.12. 2024 20:00 - 19.12. 2024Zoom
Pravidelný měsíční mentoring.
webinář o koučování
Dozvíte se, co koučink skutečně je a zda je pro…
Koučka a spolutrenérka kurzů >>
Pomáhám lidem překonávat změny, nacházet a naplňovat smysluplné cíle.
Celý náš příběh si přečtěte tady >>
  • Stáhněte si 16 stran pdf, které jsme pro vás připravili ZDARMA.
  • Kategorie
  • Nejčtenější články
  • Najdete nás na Facebooku