Zajímá vás seberozvoj a rádi čtete knihy? Pak mám pro vás další várku tipů na knihy s hodnotnými myšlenkami. K nim přidávám video o tom, jak se vyhnete nástrahám osobního rozvoje. Vaše energie je cenná, investujte ji chytře.
James Clear v knize „Atomové návyky“ předává hlavní myšlenku, že drobnými změnami je možné dosáhnout pozoruhodných výsledků. Popisuje 4 kroky, ve kterých lze návyky snáze měnit. Teorii ilustruje celou řadou konkrétních příkladů i vědeckých poznatků.
Osobně vidím blízkost k našemu modelu změny návyků v koučování, který učíme v kurzu RE Kouč. Podporujeme klienta, aby jednotlivými kroky, kterých může být někdy opravdu spousta, směřoval k novému návyku. V koučování ale nedáváme konkrétní tipy, jak má klient postupovat. Každému funguje něco jiného. Tipy obsažené v knize můžete vyzkoušet na sobě a uvidíte.
Kniha zaujme především introverty, protože je hlavně o nich. Nabízí ale řadu podnětů pro zlepšení vztahů pro ty, kteří s introverty žijí nebo pracují. Susan Cainová ve své knize „Ticho“ objasňuje, kde se vzal ideál extraverze a o co se jím někdy ochuzujeme. Také odkrývá teorie a výzkumy našeho biologického nastavení, tedy kde naše zařazení mezi introverty a extroverty vzniká.
Osobně mě zaujaly pasáže o silných stránkách introvertů, o které se mohou opřít. A o přístupech, které jim pomohou vystupovat ze své komfortní zóny, aby i přes svůj přirozený charakter mohli naplňovat své vize a sny v extrovertním světě. Co myslíte, je lepší kouč introvert nebo extrovert?
Tato kniha otestuje vaši „Pozornost“. Doslova. Za mě není tak čtivá jako jiné knihy od Daniela Golemana a často jsem se přistihla, že má pozornost byla mimo knihu. Právě tahle zkušenost mě skutečně přiměla zamyslet se, jak s pozorností ve svém životě pracuju. Svůj účel tak splnila a odnáším si řadu nových poznatků.
Zodpoví vám i překvapivé otázky. V čem mají výhodu lidé s poruchou pozornosti? K čemu je dobré pozornost ztratit a nechat mysl bloudit? Opravdu platí pravidlo 10 000 hodin pro to stát se úspěšným ve svém oboru?
Nejvíce si odnáším z kapitoly o posilování pozornosti u dětí. Dozvěděla jsem se, které počítačové hry prospívají pozornosti a proč. A jaké další techniky dětem pomáhají rozvíjet kompetence související s pozorností potřebné pro jejich budoucí úspěch.
Naše myšlení není dokonalé. Je náchylné na kognitivní zkreslení a mentální zkratky. Naší slabiny pak využívají prodejci i manipulátoři, aby nás dostali tam kam chtějí ONI. Robert B. Cialdini vás v knize „Zbraně vlivu“ seznámí se šesti z nich – reciprocita, závazek a důslednost, sociální schválení, oblíbenost, autorita a vzácnost.
Je velmi tenká hranice mezi tím, kdy jsou nápomocné k přesvědčování a kdy už jsou zbraní ryze manipulativní. Poznejte je a manipulátory odzbrojte.
Kouč je některými lidmi považován za člověka, který „kecá do života“. Opravdový kouč ale nemanipuluje ani neradí. To jsou nejčastější mýty o koučování.
Tato kniha zujme ty z vás, kteří se zajímáte o využití koučování v manažerské praxi. Dozvíte se, jakou roli hraje emoční inteligence na cestě stát „Jak se stát skutečným lídrem“, které styly vedení přinášejí výsledky i jak si osvojit chybějící dovednosti.
Daniel Goleman navíc konkrétně popisuje situace, kdy právě koučování manažerům pomohlo stát se lepšími. Jen zůstaňte střízliví. Podle popisu práce kouče soudím, že šlo o mentorink s koučovacími prvky. I tak si myslím, že z knihy okoukáte řadu pěkných koučovacích otázek. Při pozorném čtení navíc získáte pádné argumenty, proč koučování funguje a co může firmám i manažerům přinést.
Pokud jste manažery, naučte se koučování jako techniku pro zlepšení vlastního výkonu i efektivní komunikaci s podřízenými. Techniky koučování pro manažery učíme v kurzu RE Kouč.
Další tipy na knihy najdete v přechozích článcích:
5 knih pro seberozvoj, které doporučuju>>
Dalších 5 tipů na seberozvojové knihy>>
Jen neupadněte do informační pasti! Jak si zajistíte, že čas věnovaný rozvojové četbě přinese výsledky? O tom jsme si s Vaškem už dříve povídali v rozhovoru (5:37). Podívejte se na něj, než půjdete lovit doporučené knihy.